Dostępny SkierCon
Staramy się, żeby uczestnictwo w SkierConie było przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich jego uczestników. Dotyczy to także zapewnienia udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami, w szczególności:
osób z niepełnosprawnościami;
kobiet w ciąży;
osób starszych.
Dostępność organizacyjna
Kasa pierwszeństwa
Osoby ze szczególnymi potrzebami w każdym z punktów akredytacji mogą dokonać akredytacji poza kolejką.
Opiekunowie osób z niepełnosprawnością
Jeżeli osoba z niepełnosprawnością wymaga obecności opiekuna, może on nieodpłatnie wejść na teren konwentu. W akredytacji opiekunowi zostanie wydana opaska uprawniająca go do przebywania na SkierConie w towarzystwie osoby z niepełnosprawnością, która jest uczestnikiem konwentu. Opiekun odbierze opaskę na akredytacji w obecności osoby, nad którą będzie sprawować opiekę bądź której będzie asystować w czasie trwania konwentu.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku
Osobom z niepełnosprawnością wzroku pomagamy dotrzeć na teren konwentu z Dworca PKP. Jeżeli potrzebujesz pomocy napisz do nas na adres [email protected].
Osoby z niepełnosprawnością słuchu
Dzięki uprzejmości Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach na SkierConie mamy mobilne pętle indukcyjne o zasięgu 1,5 m, które ułatwiają słyszenie osobom z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym.
Dzięki nim można lepiej odbierać dźwięk z mikrofonu (dostępnego razem z pętlą) prowadzącego prelekcje. Pętle eliminują hałas z sali i poprawiają jakość dźwięku, co znacznie ułatwia skupienie się na treści. Aby skorzystać z pętli, wystarczy zgłosić się do Punktu Info!
Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego kupiła pętle dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach projektu "APERTUS Uczelnia dostępna dla wszystkich". Jest to inicjatywa, która ma na celu poprawę warunków kształcenia i integracji osób z niepełnosprawnościami w ANSB
Strefa ciszy
Na konwentach potrafi być tłumnie i głośno. Każdego może to porządnie zmęczyć, więc jeżeli potrzebujecie wytchnienia lub chcecie przez chwilę z nikim nie rozmawiać i tylko skupić się na sobie, to zajrzyjcie do strefy ciszy. Znajdziecie ją w budynku Centrum Kultury i Sztuki. Będzie gdzie usiąść, a światło zastaniecie przygaszone, delikatne. Ale pamiętajcie, żeby strefa ciszy miała sens - nie rozmawiajcie. To miejsce do odpoczynku, w którym obowiązuje zachowanie absolutnej ciszy. Osoby rozmawiające, naruszające ją w jakikolwiek inny sposób lub po prostu przeszkadzające w odpoczynku, zostaną z niej usunięte.
Pomoc psychologiczna
W trakcie trwania konwentu pod naszym numerem zaufania przez 24h/dobę znajdziesz pomoc psychologiczną. Może z niej skorzystać każdy uczestnik konwentu w chwili, gdy potrzebuje wsparcia i rozmowy o tym, co sprawia mu aktualnie kłopot. Po drugiej stronie słuchawki jest psycholog lub interwent kryzysowy, który pomoże. Będzie też dostępny na miejscu i w razie konieczności się z tobą spotka.
MOTYLE
to grupa wolontariuszy, którzy chętnie pomogą uczestnikom ze szczególnymi potrzebami, słowem Brygada Lotna do Wyjątkowych Zadań.
Osoby ze szczególnymi potrzebami to m.in. osoby z niepełnosprawnością lub osoby mające trwale lub czasowo naruszoną sprawność w zakresie mobilności czy percepcji (np. poruszający się przy pomocy kul, protez, wózków, słabi, chorujący, niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi).
Dostępność programowa
Każdy punkt programu na SkierConie jest opisany pod kątem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Informacje te znajdują się w opisach punktów na naszej stronie, w informatorze, na drzwiach sal programowych oraz w aplikacji Konwencik (można w oparciu o nie filtrować program). Prowadzący punkt programu zgłaszając go określa czy jest on:
skierowany do osób do 13 roku życia;
dostosowany dla osób w spektrum autyzmu (m.in. przyciemnione światło, ściszone dźwięki);
dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami wzroku (osoby słabowidzące, osoby niewidome) - w punkcie programu prowadzący nie korzysta z wizualnych elementów przedstawienia treści albo prezentacja ma na celu tylko uwypuklenie treści, które i tak przekazuje prowadzący;
dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami słuchu (osoby słabosłyszące, osoby głuche, osoby z uszkodzonym słuchem) - punkt nie wymaga korzystania z mowy lub może być poprowadzony również w polskim języku migowym;
dostosowany dla obcokrajowców (np. punkt programu wielojęzyczny, prowadzony w języku angielskim) - program prowadzony w więcej niż jednym języku lub znajomość języka nie ma znaczenia;
dostosowany dla obywateli Ukrainy (punkt programu z materiałami w językach ukraińskim lub rosyjskim lub punkt programu posługujący się przystępną polszczyzną).
Dodatkowo każdy punkt programu ma opisane triggery (lub informację, jeżeli nie występują).
Dostępność architektoniczna
Do wszystkich budynków, w których odbywa się konwent i do wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach:
do budynku prowadzi główne wejście od ul. Reymonta;
brak barier architektonicznych przy wejściu do budynku;
wejście nie jest zabezpieczone bramkami;
dla osób poruszających się na wózkach dostępne są wszystkie korytarze i pomieszczenia prócz pomieszczeń technicznych;
winda dojeżdżająca na wszystkie piętra (od -1 do 2);
toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na każdym piętrze;
przy salach programowych na ścianach umieszczone są tabliczki z oznaczeniami w alfabecie Braille'a.
Kinoteatr Polonez:
do budynku prowadzi wejście od strony ul. Wita Stwosza;
para drzwi jednoskrzydłowych otwiera się manualnie;
w budynku znajduje się platforma dla osób poruszających się na wózkach prowadząca na pierwsze piętro;
toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na 1 piętrze;
przed budynkiem znajduje się parking dla samochodów, na którym wyznaczono 1 miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością;
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w dotarciu na konwent oraz poruszaniu się po nim napisz do nas na adres [email protected]. Jeżeli potrzebujesz pomocy w trakcie samego konwentu odezwij się do naszych wolontariuszy - Szopów (w szarych koszulkach), Lisów (w pomarańczowych koszulkach) lub organizatorów (w czerwonych i zielonych koszulkach).