
Anna Szumacher
Tłumaczka, redaktorka, pisarka, dziennikarka, korepetytorka – w zależności od układu gwiazd i aktualnych potrzeb – z wykształcenia archeolog. Autorka głównie fantastyczna i zwolenniczka tezy, że jeśli pomysł jest głupi, ale działa, to nie jest głupi. Dumna matka kilkudziesięciu opowiadań i dwóch serii fantastycznych: trylogii Słowotwórczyni i cyklu Marii Dee oraz kilku jeszcze niewydanych powieści. Miłośniczka wszelkiego rodzaju portal fantasy, czemu daje upust w obecnie pisanych książkach. Gorliwa wyznawczyni kawy, czekolady i puchatych dresów. Pisze od zawsze, a jej pierwsza książka składa się z dwóch nabazgranych kredką stron i własnoręcznie narysowanej okładki.
Program
19:00 - 19:50, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Marcin "Koń" Kończewski, Kapitan Fandom, Anna Szumacher, Julianna
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Legendarne i magiczne stworzenia w różnych podgatunkach fantasy
Legendarne stworzenia takie jak wampiry, smoki, jednorożce, czy hipogryfy wydają się nieodłącznym elementem książek fantasy. Ale mamy różne podgatunki fantasy: high fantasy, dark fantasy, urban fantasy, cosy fantasy… a w nich ujęcie i znaczenie poszczególnych legendarnych i magicznych stworzeń zmienia się. Które spojrzenie i które stworzenie uznać można za najciekawsze, które za klasyczne, które za najdziwniejsze…? O tym i o wielu innych aspektach sprawy porozmawiają nasi paneliści.
17:30 - 18:50, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Aleksandra Klęczar, Artur "Dzikowy" Olchowy, Anna Szumacher, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Etnograficzne i etnologiczne fundamenty fantastyki
U podstaw każdej udanej książki stoi dobry research i mocne osadzenie fabuły w realiach świata przedstawionego w powieści. Ale jak umocować fabułę w świecie? Dobrym narzędziem jest np. wykorzystanie schematów i archetypów znanych z legend, mitów, obrzędów, folkloru. Czy ta droga światotwórstwa jest dla każdego? Czy to naprawdę jest droga do literackiego sukcesu?