
Artur "Dzikowy" Olchowy
Dzoon fandomikon, pisarz, mazuroznawca, barista. Publikował opowiadania fantastyczne i grozy w Nowej Fantastyce, Fantomie, różnych antologiach, takich jak Wszystkie Kręgi Piekła, Gruzy, Tarnowskie Góry - miejskie opowieści czy Fantazje Zielonogórskie. Za powieść Czarownica znad Kałuży otrzymał nominację do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Pracowicie promuje ginący mazurski folklor, również na konwentach.
Program
18:00 - 18:50, sobota
Sala 213 (Centrum Kultury i Sztuki)
Artur "Dzikowy" Olchowy
Prelekcja/ wykład
Blok Miś-Mysz
Czy jest coś ciekawszego niż... kamień?
Według Terry'ego Pratchetta zwierzęta dzielą obiekty na cztery kategorie: coś, co można zjeść; coś, co może cię zjeść; coś, z czym można kopulować; i kamień. Jest zatem kamień obiektem nudnym i nieprzydatnym, ale tylko pozornie, przynajmniej na Mazurach, bo w krainie tej, sowicie obdarowanej głazami narzutowymi przez lodowiec, kamień nie tylko wykorzystywano jako budulec do fortyfikacji, kościołów i dróg, ale składano na nim ofiary, układano w rytualne kręgi, strzelano nimi, zmuszano diabła do jego łupania, broniono się nim przed Tatarami. Krótko pisząc, kamień wniknął do mazurskich legend i szerzej do mazurskiego folkloru. O kamieniu historycznie, etnograficznie, anegdotycznie.
Przemoc, Tematyka polityczna, Religia i wierzenia
17:30 - 18:50, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Aleksandra Klęczar, Artur "Dzikowy" Olchowy, Anna Szumacher, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Etnograficzne i etnologiczne fundamenty fantastyki
U podstaw każdej udanej książki stoi dobry research i mocne osadzenie fabuły w realiach świata przedstawionego w powieści. Ale jak umocować fabułę w świecie? Dobrym narzędziem jest np. wykorzystanie schematów i archetypów znanych z legend, mitów, obrzędów, folkloru. Czy ta droga światotwórstwa jest dla każdego? Czy to naprawdę jest droga do literackiego sukcesu?