Artur "Dzikowy" Olchowy

Artur "Dzikowy" Olchowy

Niektórzy, złośliwi, mówią, że mieszka na Czarcim Ostrowie pośrodku jeziora Śniardwy, gdzie tak ugościł diabła, że ten zwymiotował w kościele, przez co musiał wrócić do piekła. Inni, nie mniej nieżyczliwi, imputują, jakoby przygarnął kłobuka, który okradał sąsiadów, żeby wzbogacić swojego opiekuna. Neutralnie nastawieni opowiadają, że przygrywa po nocach trzem tańczącym pannom, które o świcie zmieniają się w rosę i pracowicie piłuje łańcuch, którym uwięziono Stynkowego Króla przy moście w Mikołajkach.

Życzliwi natomiast chwalą za kierowanie chorych do puszczańskiego szpitala założonego przez starego krzyżaka i za przynoszenie prowiantu pustelnikowi strzegącemu uwięzionego w skrzyni topnika. Ale to wszystko bujdy. Tak naprawdę bronił przed sądem w Rastemborku wilkołka oskarżonego o porywanie owiec, pomógł diabłu zdemaskować oszukującą na rachunkach karczmarkę z Nawiadów i podpowiedział starej Tatarce, jak wyleczyć mieszkańców Węgoborka z dżumy. Mazuroznawca, regionalista, przewodnik turystyczny, od czasu do czasu pisarz. Mazur.

Ze SkierConem związany nierozerwalnie, nawet pandemia nie powstrzymała Artura przed pokazaniem się u nas, w roku 2021 w formacie SkiercOFFu. W edycji roku 2022 opowiadał (między innymi) Mazurskie Gawędy, a także dyskutował z innymi uczestnikami, wkładając "Kij w mrowisko".