
Bartek Sztobryn
Pisarz z zawodu i z zamiłowania. Edukator z dziedziny pisania kreatywnego. Szef i założyciel Wydawnictwa K2A. Z wykształcenia filozof. Szalony Kapelusznik z wyboru. Z przypadku internetowy żartowniś.
Autor powieści „Zwiastunka” będącej mariażem fantastyki z thrillerem psychologicznym, cyberpunkowej powieści dziejącej się w Polsce pt. „Minerva 2049”, edukującego poprzez stand-upową narrację „Nie-Poradnika Pasjonaty”, super bohaterskiej komedii familijnej w postaci powieści ilustrowanej „Zadziwiający Żbik – Zagadka Znikającego Olbrzyma” oraz scenarzysta komiksu „Dzikuski”. Jako wydawca może pochwalić się odkryciem postaci młodego autora kryjącego się pod pseudonimem Paddy L. Sumer, twórcy „Domku z Kart” czyli niezwykle dobrze rozrysowanego psychologicznie oraz socjologicznie portretu problemów tęczowej młodzieży w Polsce, którą w wydawnictwie nazywamy polską odpowiedzią na „Heartstoppera” (słowo odpowiedź jest tu warte podkreślenia!).
Bartek debiutował w 2006 roku w pokonkursowej antologii Otwockiego Konkursu Literackiego. Z biegiem lat stał się laureatem wielu konkursów literackich – zdobył m.in:. laur publiczności w Konkursie Śródmiejskiego Domu Kultury w Warszawie oraz nagrodę w konkursie na scenariusz shortu komiksowego o polskim superbohaterze Incognito.
Jego opowiadania ukazały się m.in.: w antologiach „Ostatni Dzień Pary II”, „Złoczyńcy w Uzdrowisku 2”, „Utopia XXI Wieku: Zbiór Opowiadań”, „24/02/2022” Antologii dla Ukrainy oraz na łamach portalu Fahrenheit.
Komiksy na podstawie jego scenariuszy ukazały się m. in. w SuperHero Magazyn oraz antologiach „Tajfun: Nowe przygody” Planety Komiksów i „Legendy” Fabryki Komiksów. Mam również doświadczenie w pisaniu scenariuszy filmowych oraz do gier komputerowych.
Niedługo po debiucie powieściowym rozwinął swoją przygodę z opowiadaniem historii za pośrednictwem social mediów. Głównie na TikToku opowiadał o procesach oraz technikach twórczych. Odpowiadał też na bolączki aspirujących pisarzy, a nawet podpowiadał jak sobie z nimi poradzić. Efektem niecałych trzech lat jego działalności okazały się nie tylko duże ilości aktywnych obserwujących na TikToku (ponad 40 000), Instagramie (ponad 11 000), You Tube (ponad 5000) czy Twitch ale również literacka grupa na Discord – Pisarskie Dusze – która w tej chwili liczy ponad 400 osób. Dla nich powstał również podcast „Pisarz w Warsztacie” (dostępny na Spotify oraz YouTube) a przede wszystkim „Nie-Poradnik Pasjonaty”. Dla nich również ta pojedyncza książka – mająca być istnym roastem kiepskich poradników rozpychających się na półkach znanych księgarń – przemieni się niebawem w całą serię szczerych i (mam nadzieję nadal) przezabawnych książek mających uratować aspirujące osoby autorskie przed patologiami rynku pisarsko-wydawniczego, na które miałem nieszczęście się natknąć.
Prywatnie uwielbia nakrycia głowy i okulary (nie tylko przeciwsłoneczne), jest graczem, grajkiem amatorem… Czasem też tańczy… Jak nikt nie patrzy…
I tak, żarty trzymają się go bez przerwy. To trudniejszy rodzaj edukacji… Ale lepszy! Bo i tak całość twórczości Bartka sprowadza się do jednego pytania „Jak lepiej się komunikować?”. I to nie tylko z innymi, ale też z samym sobą.
Program
17:00 - 17:50, sobota
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartek Sztobryn
Konwersatorium
Blok Literacki
Głosy w głowie, czyli jak brzmią postaci z książek?
Dlaczego kiedy słyszymy takie imiona jak Conan czy Geralt, czujemy napięcie, zaś kiedy po prostu je czytamy to tak jakoś nie za bardzo? Czy bohater, który jest spokojny i opanowany może mieć piskliwy głos? Czy znerwicowany może mówić powoli oraz wyraźnie? Jak odnaleźć głos bohatera, jeśli tworzymy książkę lub inne dzieło? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas prelekcji!
14:00 - 14:50, niedziela
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartek Sztobryn, Paddy L. Sumer
Konwersatorium
Blok Literacki
Bohater i jego ból
Dlaczego twórcy tak chętnie traumatyzują swoich bohaterów? Dlaczego karzą im się podnosić z najgorszych problemów? Czy da się w tym znaleźć jakiś sens poza tym, że są po prostu sadystami ale świadomymi, że ich zapędy są co najmniej nielegalne? Zastanowimy się nad tym razem podczas tej prelekcji!
Przemoc, Treści o charakterze seksualnym, Samobójstwo, Śmierć, Używki, Hazard, Choroby psychiczne, Tematyka wykluczeń i dyskryminacji, Tematyka polityczna, Religia i wierzenia
20:00 - 20:50, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartek Sztobryn, Koń Movie, Monika Maciewicz, Iga Radomska
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Czy książki dla dzieci pisze się łatwiej?
Od wyboru słów, przez tworzenie bohaterów, aż po przekazywanie ważnych wartości – porozmawiajmy o tym, co sprawia, że tworzenie opowieści dla najmłodszych jest wyjątkowe. I spróbujemy odpowiedzieć na pytanie - Czy książki dla dzieci pisze się łatwiej?
21:00 - 21:50, piątek
Sala koncertowa (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartek Sztobryn, Grzegorz Wielgus, Paweł Zbroszczyk, Magdalena Kozioł
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Wiarygodny protagonista czy to jest możliwe?
Za idealny, za głupi, zbyt oderwany od rzeczywistości. Jak stworzyć bohatera, któremu czytelnik naprawdę uwierzy? Podczas panelu porozmawiamy o tym, co sprawia, że protagonista wydaje się wiarygodny – nawet w świecie smoków, magii i podróży między wymiarami.