
Bartłomiej Sztobryn
pisarz z zawodu i z zamiłowania. Szef i założyciel Wydawnictwa K2A. Z wykształcenia filozof. Autor powieści z pogranicza urban fantasy i thrillera psychologicznego „Zwiastunka”, cyberpunkowej polskiej dystopii „Minerva 2049”, a także pełnego iście stand-up’owego humoru „Nie-Poradnika Pasjonaty”. Do tego Szalony Kapelusznik Polskiego TikToka, twórca podcastu Pisarz w Warsztacie oraz edukator z dziedzin kreatywnego pisania. Prywatnie grajek amator oraz kiepski tancerz.
Program
12:00 - 13:20, sobota
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
Rozwalić system! O buncie w literaturze i nie tylko
Bunt nie zawsze wydaje się czymś dobrym. Z drugiej jednak strony zdaje się tkwić nawet w podstawie 12 Punktów Podróży Bohatera, schematu tworzenia opowieści, który od lat jest najpopularniejszy w Hollywood. Dlaczego się buntujemy, kiedy przegięliśmy i jak wrócić do odpowiedniego status quo? Czy w ogóle takie jest? O tym porozmawiamy podczas tej prelekcji!
Przemoc, Samobójstwo, Śmierć, Używki, Choroby psychiczne, Tematyka wykluczeń i dyskryminacji, Tematyka polityczna, Religia i wierzenia
16:00 - 17:20, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn, Paddy L. Sumer
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Czytać inaczej... Żyć inaczej
W ostatnim czasie odnotowuje się wielkie zmiany na świecie. Jedni mówią, że już żyjemy w erze science-fiction. Inni, że nasz czas, to co najwyżej dystopia. Mówi się o kryzysie wartości, tradycji, nawet tożsamości… O tym jak to kiedyś było, a teraz to nie jest. Jakby wszystko sprowadzało się do pytania, które cała fantastyka zdaje się sobie zadawać od początku swojego istnienia: „Czy można żyć inaczej?”. Na te oraz inne skomplikowane i wielopłaszczyznowe tematy, postaramy się porozmawiać na panelu. Do dyskusji zapraszamy wszystkich!
Samobójstwo, Śmierć, Używki, Hazard, Choroby psychiczne, Tematyka wykluczeń i dyskryminacji, Tematyka polityczna, Religia i wierzenia
14:30 - 15:50, sobota
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn
Konwersatorium
Blok Literacki
Czy należy oddać fantastykę dzieciom?
Romantasy i pochodnego tej mieszanki zdają się wieść w ostatnim czasie prym we współczesnej fantastyce. Torsy gladiatora u magów i wielkie magiczne kule czarodziejek okazują się być ważniejsze nawet od tego, że ich posiadacze są wrogami. A potem taka literatura dostaje okładkę, która kojarzy się z watą cukrową?! O co tu chodzi! Dlaczego z forum dyskusyjnego zniknęły książki pokroju Harrego Pottera a zastąpiły je fobie autorki?! Co mogą czytać na przykład 11 latkowie? Przyjdź, a się dowiesz!
21:00 - 22:20, piątek
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn
Konwersatorium
Blok Literacki
Fantastyczne dowcipy – o fantastyce komediowej i komedii w fantastyce
Trafiasz ciągle na patetyczną i poważną fantastykę o ratowaniu świata, gdzie bohater ledwo trzyma się własnego człowieczeństwa? Myślisz, że dobra komedia fantastyczna to tylko Terry Pratchet? A może piszesz i nie wiesz jak zażartować w swojej książce? Ta prelekcja już idzie ci z pomocą! O ile po drodze nie poślizgnie się na smoczej łusce jak na skórce od banana…
13:00 - 14:50, niedziela
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn, Paweł Zbroszczyk
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Wydawanie Tradycyjne a Wydawanie Samodzielne
Kulisy wydawania książek. Jedni na ten temat milczą, inni narzekają, jeszcze inni twierdzą, że zarobili krocie i ty też tak możesz jeśli kupisz ich kurs… Powstają stowarzyszenia, do których jedni wydawcy są zapraszani, a o innych się nawet nie wspomina? Skąd taka komplikacja na rynku? Czy współegzystowanie wydawania tradycyjnego i samodzielnego to jakaś nowa moda? Czy obie opcje mogą istnieć obok siebie a jeśli tak to w jaki sposób? I co może w tym wszystkim zrobić czytelnik? Zapraszamy do dyskusji! Razem odpowiedzmy jak pomóc autorom i książkom!
16:15 - 17:05, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Piotr "Szyszkoo" Szychowski, Piotr “Yako” Wasiak, Bartłomiej Sztobryn, Marvecc, Katarzyna "Katriss" Strojna
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Jak zrobić materiał, który trafi do serca i mózgu odbiorcy?
Współcześnie funkcjonuje pewna zasada: jeżeli nie istniejesz w przestrzeni internetu, nie istniejesz w ogóle. Twórcy zatem prześcigają się w jakości materiałów i pomysłach na to, ja zaprezentować... cokolwiek. Jaki jest tak naprawdę przepis na sukces?
09:00 - 09:50, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn, Marcin "Koń" Kończewski, Kapitan Fandom, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Dlaczego w Polsce nie ma superbohaterów z prawdziwego zdarzenia?
Życiem i czynami superbohaterów żyje cały świat i niemal każdy kraj ma swoich rodzimych herosów. A co z Polską? Czy reprezentuje nas Kapitan Polska? Cytując klasyka: "superbohater powinien być „super ostrożny jak łasica, czujny jak chrabąszcz, jak gajowy!"– czy któryś z bohaterów polskiej popkultury spełnia tę bogatą w znaczenia definicję…?