
Grzegorz Wielgus
człowiek żywo zainteresowany historią średniowiecza, a także martwo zainteresowany folklorem, wierzeniami oraz opowieściami sprzed wieków, zwłaszcza, jeżeli dotyczą potworów i pogrzebów. Autor "Pieśni Pustyni", "Pieśni Zemsty", "Wilków". "Pękniętej Korony, "Czarcich Słów", "Saala", "Krzyżowca", a także kilkunastu opowiadań, które zostały opublikowane w antologii "(nie)Realna Magia" i internetowych czasopismach Creatio Fantastica, Silmaris, Biały Kruk, Histeria, Szortal oraz Abyssos.
Program
19:30 - 20:50, piątek
Sala koncertowa (Centrum Kultury i Sztuki)
Anna Kańtoch, Greg Gajek, Grzegorz Wielgus, Magdalena Kozioł
Panel dyskusyjny
Blok Miś-Mysz
Ile fantastyki w kryminale?
Napisać kryminał - rzecz trudna szczególnie. Zaraz, zaraz - a co to znaczy "dobry kryminał"? Może to taki, gdzie research jest ostry jak brzytwa i z realnym światem zgadza się nawet kolor płytek podłogowych w toalecie dworca kolejowego, gdzie popełniono książkową zbrodnię? A może taki, gdzie popuścimy wiedzę fantazji, by podkolorować fabułę? A może taki, który dzieje się dawno, dawno temu, w czasach, których nikt z żyjących nie pamięta? A może taki, który dzieje się w alternatywnym świecie...? Jeśli chcecie poznać tajniki pracy mistrzów kryminału, zapraszamy na nasz panel!
17:00 - 17:50, piątek
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Grzegorz Wielgus
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
Przeżyliśmy Ragnarok... i co dalej?
Końce świata i odrodzenie stanowią kluczowe elementy wielu opowieści, nie tylko książek oraz gier fantasy, ale również legend; pytanie brzmi: dlaczego? Co sprawiło, że majaczący na horyzoncie kataklizm lub inwazja sił ciemności stały się znakami rozpoznawczym fantastyki? Co jest tak pociągającego w myśli, że wszystko się skończy?
13:30 - 14:20, sobota
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Grzegorz Wielgus
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
Wieczne średniowiecze w fantastyce
Fantastyka to gatunek bez granic, a jednak większość historii obejmuje miecze, zbroje, konie, magów oraz smoki, zazwyczaj bez ładu i składu. O tym dlaczego epoka królów i zamków jest tak popularna, a także w jaki sposób powstają kolejne nudne kalki światów, gdzie logika oraz zdrowy rozsądek ustępują w imię niezbyt przemyślanych klisz.
11:00 - 11:50, niedziela
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Grzegorz Wielgus
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
Najważniejsze błędy, jakie musisz popełnić, żeby pisać!
Dobrych rad na temat pisania i tworzenia światów jest tyle, że internet trzeszczy w szwach, ale o błędach mało kto mówi. Do dziś. Czas zwiedzić wszystkie dziury, w jakie wpadł prowadzący oraz inni autorzy, zanim nauczyli, że twarz nie jest najlepszym narzędziem eksploracji.