
Kaja "Fallka" Flaga-Andrzejewska
Kaja "Fallka” Flaga-Andrzejewska
Z wykształcenia magistra sztuki - wiolonczelistka, od wielu lat zajmuje się social mediami, gdzie tworzy kanały o tematyce szeroko rozumianej subkultury gotyckiej, od muzyki po popkulturę. Oprócz tego projektuje odzież alternatywną, gra i organizuje imprezy klubowe, filmuje, prowadzi spotkania autorskie i jest aktywna na wielu innych polach. Otwarcie mówi o swoich zmaganiach z ADHD. Przede wszystkim jednak od dziecka fascynuje się zagadnieniami wampiryzmu w literaturze, filmie i serialach. Specyficzne upodobania do mroku i makabry wpływają na kształt kreowanych przez nią światów, w jej twórczości nie brakuje krwawych scen, trudnych tematów i złych do szpiku kości bohaterów.
W grudniu 2024 debiutowała zbiorem opowiadań "Oblicza wampiryzmu" wydanym w inicjatywie Sinister Project.
Program
15:30 - 16:20, sobota
Sala kinowa S1 (Kinoteatr Polonez)
Kaja "Fallka" Flaga-Andrzejewska
Prelekcja/ wykład
Blok Popkulturowy
Wampir jaki jest, każdy widzi - typy wampirów w literaturze i filmie
Omówienie różnych cech wampirycznych przedstawień w popkulturze. Każda cecha ujęta jest jako spektrum, które przedstawiam również w formie graficznej.
Przekleństwa, Śmierć, Religia i wierzenia
12:30 - 13:20, niedziela
Sala koncertowa (Centrum Kultury i Sztuki)
Kaja "Fallka" Flaga-Andrzejewska, Katarzyna "Katriss" Strojna, Agata "Juni"corn"" Szyszczyńska, Dommy
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Czy nadal kochamy wampiry?
Oblicze wampira w popkulturze zmieniało się na przestrzeni lat jak w kalejdoskopie. Od gotyckiego arystokraty przez błyszczącego nastolatka po bardzo prostolinijnego krwiożerczego potwora. Co robią w ukryciu teraz, gdy nie jest o nich już tak głośno? Czy minęły już czasy świetności krwiopijców? A może dalej jesteśmy pod ich urokiem?
10:00 - 11:20, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Janusz ''Sinister'' Stankiewicz , Kaja "Fallka" Flaga-Andrzejewska, Kapitan Fandom, Koń Movie, Katarzyna "Katriss" Strojna
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Wpływ seriali, gier i filmów na kształtowanie oczekiwań wobec literatury fantasy.
Zanim przeczytasz książkę, sprawdzasz, czy będzie z tego serial? A może masz wrażenie, że każda nowa powieść fantasy wygląda jak gotowy scenariusz pod Netfliksa albo grę akcji? Filmy, gry i seriale coraz śmielej mieszają się z literaturą – i zostawiają po sobie ślady. Porozmawiamy o tym, jak popkultura kształtuje nasze gusta, oczekiwania i bohaterów, o których chcemy czytać.
10:00 - 11:20, niedziela
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Kaja "Fallka" Flaga-Andrzejewska, Karolina Mogielska, Kamilla "Matka" Krupińska-Sadach
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Dlaczego lubimy się bać?
Wydaje się, że ludzka potrzeba doświadczania strachu, zwłaszcza w bezpiecznym kontekście (np. podczas oglądania czy czytania horrorów), może wynikać z kilku powodów. Przede wszystkim - adrenalina i emocje. Strach wyzwala w naszym ciele dużą dawkę adrenaliny, co daje poczucie ekscytacji i przyjemności. To jak "bezpieczna dawka niebezpieczeństwa", która pozwala przeżyć intensywne emocje, ale bez prawdziwego zagrożenia. Poza tym, bać się, nawet przeraźliwie, a potem poczuć ulgę, kiedy strach mija, może być bardzo satysfakcjonujące. To rodzaj "oczyszczającej" emocji. Właśnie dlatego wielu ludzi lubi zakończenie horrorów, gdzie poczucie strachu ustępuje miejsca poczuciu ulgi. To także niezły trening emocjonalny. Konfrontowanie się z naszymi lękami w "bezpiecznych" warunkach pomaga nam je oswoić. Przez takie doświadczenia uczymy się, jak radzić sobie ze stresem i niepokojem w życiu codziennym. No i nade wszystko "Przeżywanie lęku" traktujemy jako rodzaj rozrywki. Ludzie są z natury ciekawi tego, co nieznane. Strach w filmach, grach czy książkach daje nam wgląd w to, jak wygląda nieznane i niebezpieczne, ale w kontrolowanej formie. To jak rodzaj "symulacji" realnych zagrożeń bez faktycznego ryzyka. Czy zdarza ci się lubić ten dreszczyk emocji?