
Kapitan Fandom
Z wykształcenia game designer, absolwent badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prywatnie pasjonat popkultury, od 14 lat działający w fandomie jako prelegent, larpmaster oraz organizator konwentów. Na przestrzeni lat udzielał się w redakcjach różnych zinów i portali fantastycznych, zaś obecnie skupia się na rozwoju własnego fanpage’a Kapitan Fandom.
Wydaje się, że ze SkierConem związany jest od zawsze, prowadząc liczne prelekcje i uczestnicząc w panelach dyskusyjnych. W ubiegłym roku dał się wciągnąć w dyskusję dotyczącą tego dokąd zmierza fantastyka, a także sam zastanawiał się nad dalszymi losami Wiedźmina Geralta.
Program
19:00 - 19:50, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Marcin "Koń" Kończewski, Kapitan Fandom, Anna Szumacher, Julianna
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Legendarne i magiczne stworzenia w różnych podgatunkach fantasy
Legendarne stworzenia takie jak wampiry, smoki, jednorożce, czy hipogryfy wydają się nieodłącznym elementem książek fantasy. Ale mamy różne podgatunki fantasy: high fantasy, dark fantasy, urban fantasy, cosy fantasy… a w nich ujęcie i znaczenie poszczególnych legendarnych i magicznych stworzeń zmienia się. Które spojrzenie i które stworzenie uznać można za najciekawsze, które za klasyczne, które za najdziwniejsze…? O tym i o wielu innych aspektach sprawy porozmawiają nasi paneliści.
11:00 - 11:50, sobota
Sala kinowa S1 (Kinoteatr Polonez)
Kapitan Fandom
Prelekcja/ wykład
Blok Popkulturowy
Anulowane filmy Marvela
W dotychczasowych latach XXI wieku otrzymaliśmy kilkadziesiąt filmów bazujących na komiksach Marvela. A ile projektów nie ujrzało światła dziennego? Jak mogły wyglądać. Podczas tej prelekcji przedstawię najciekawsze pomysły. Dowiecie się m.in. jak mogły wyglądać dalsze przygody Spider-Manów w wersji Tobeya Maguire'a i Andrew Garfielda, jacy członkowie X-Men mieli szansę na osobne filmy i czego w ramach MCU się nie doczekaliśmy.
Przemoc, Treści o charakterze seksualnym, Tematyka wykluczeń i dyskryminacji
14:00 - 14:50, niedziela
Sala kinowa S1 (Kinoteatr Polonez)
Kapitan Fandom
Prelekcja/ wykład
Blok Popkulturowy
Zmierzch kina superbohaterskiego (?)
Do niedawna filmy o superbohaterach zdobywały miliony dolarów oraz pozytywne oceny krytyków i zwykłych widzów. Patrząc jednak na ostatnie dwa lata, trend ten wydaje się chylić ku upadkowi. Czy faktycznie tak jest? Jakie są tego przyczyny? Czy jest nadzieja dla Marvela, DC i innych studiów? Podczas tej prelekcji wspólnie przyjrzymy się dokładniej temu zagadnieniu w oparciu o obiektywne dane oraz informacje, ale również własne opinie.
12:00 - 12:50, sobota
Sala kinowa S1 (Kinoteatr Polonez)
Kapitan Fandom
Prelekcja/ wykład
Blok Popkulturowy
Historia gier tolkienowskich
Śródziemie od wielu, wielu lat nie jest jedynie miejscem akcji książek Tolkiena. Na bazie twórczości jednego z ojców fantasy powstało m.in. wiele różnych gier wideo. I to jeszcze przed ekranizacjami od Petera Jacksona! Podczas tej prelekcji prześledzimy ich wzloty i upadki na przestrzeni ponad 40 lat.
Przemoc, Śmierć
19:15 - 20:05, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bruno Grigori, Marcin Przybyłek, Kapitan Fandom, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Przejściowy Koniec Świata
Czy nie powstaje aby za dużo tekstów kultury? Czy i jak zmieniają się oczekiwania odbiorców? Wydaje się, że obecnie ludzie chcą raczej odkrywać nowe wejścia do starych światów, niż inwestować uwagę w poznawanie światów nowych. A czego Ty się spodziewasz po twórcach? Jakie historie chcesz usłyszeć? Zobaczyć? Przeczytać? A w jakie chcesz zagrać?
09:00 - 09:50, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bartłomiej Sztobryn, Marcin "Koń" Kończewski, Kapitan Fandom, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Dlaczego w Polsce nie ma superbohaterów z prawdziwego zdarzenia?
Życiem i czynami superbohaterów żyje cały świat i niemal każdy kraj ma swoich rodzimych herosów. A co z Polską? Czy reprezentuje nas Kapitan Polska? Cytując klasyka: "superbohater powinien być „super ostrożny jak łasica, czujny jak chrabąszcz, jak gajowy!"– czy któryś z bohaterów polskiej popkultury spełnia tę bogatą w znaczenia definicję…?
16:00 - 16:50, sobota
Sala Strakacza (Centrum Kultury i Sztuki)
Kapitan Fandom
Prelekcja/ wykład
Przez Osnowę i Gwiazdy
Rozszerzony wszechświat Diuny
„Diuna” Franka Herberta jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ta wybitna powieść science-fiction zaowocowała powstaniem kolejnych kilkunastu książek oraz mnóstwem adaptacji na różne media. Jak się w tym wszystkim połapać? Które dzieła są warte uwagi? Tego dowiecie się podczas tej prelekcji!
Przemoc, Śmierć, Używki
20:00 - 21:50, piątek
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Marta Duda-Gryc, Kapitan Fandom, Wiktor Weprzędz, Mikołaj "Marik Vao" Szymańśki
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Wpływ Gwiezdnych wojen na rozwój fandomu fantastycznego
Gwiezdne wojny to fenomen kulturowy, który bardzo szybko poskutkował napływem wiernych fanów, którzy do dziś oddają się tej kosmicznej sadze na swój sposób. Saga przez cały czas promuje fantastykę i fantastykę naukową w mainstreamie, co bez wątpienia wpływa na większe zainteresowanie tematem. Jak jednak wygląda historia fandomu, oraz w jakich obszarach Gwiezdne wojny promują gatunek?