
Łukasz Kucharczyk
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW. Autor monografii naukowej pt. „Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema”, monografii „Granice ludzkiego poznania. O wybranych aspektach twórczości Jacka Dukaja” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Prowadzi zajęcia z zakresu polskiej literatury współczesnej, krytyki literackiej, literatury fantasy i science ficton oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. W swojej pracy badawczej zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną oraz polską krytyką literacka. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku i do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.
Program
11:00 - 11:50, niedziela
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Aleksandra Klęczar, Łukasz Kucharczyk, Marta Kładź-Kocot, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Echa starożytnych światów we współczesnej kulturze
Aby gałęzie kultury wybujały wysoko i szeroko w przyszłość, musi być ona silnie zakorzeniona w przeszłości i czerpać z niej żywotne soki. Czy współczesna kultura pamięta o swoich korzeniach i pozwala im doprowadzać do najmłodszych listków życiodajne treści? A może już zupełnie zapomnieliśmy skąd przyszliśmy...?
22:00 - 22:50, sobota
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Łukasz Kucharczyk
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
Nieznośna lekkość bytu? Świat jutra w twórczości Jacka Dukaja
Na kartach swoich powieści, opowiadań i esejów Jacek Dukaj kreśli świat pozbawiony cielesności, materialnych granic, tworzy swego rodzaju krainę wszechmożliwości. Czy jest to świat wiecznego szczęścia, spełnienie ludzkich marzeń o zaistnieniu utopii? A może jednak to kraina nieustającej nudy, pozbawiona wysiłku, wartości i zobowiązań? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć.
Tematyka wykluczeń i dyskryminacji, Tematyka polityczna, Religia i wierzenia
13:00 - 13:50, niedziela
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Łukasz Kucharczyk
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
"Cmentarze" Marka Hłaski jako dystopia (?)
Marek Hłasko jest znany jako "bard polskiego października", polski James Dean, literacki buntownik. Jego proza kojarzy się z brutalnym realizmem, gdzie w każdym człowieku lęgnie się chociażby pierwiastek zła. Tymczasem zdaje się, że jego słynne "Cmentarze" można porównać do kultowych dystopii SF, jak chociażby "Rok 1984" George'a Orwella.
Używki, Choroby psychiczne, Tematyka polityczna