
Magdalena Salik
Dziennikarka i redaktorka popularnonaukowa, przez jedenaście lat w redakcji „Focusa”, obecnie w National Geographic Polska. Urodzona w Zamościu, córka nauczycieli historii i mechaniki, mieszka w Warszawie. Pisarka, autorka powieści „Mniejszy cud” i „Płomień”. W 2022 r. uhonorowana Nagrodą im. Macieja Parowskiego przyznawaną przez redakcję „Nowej Fantastyki”, Główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodą Zajdla. W tym roku ukazała się jej najnowsza książka – „Wściek”.
Program
17:15 - 19:05, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Bruno Grigori, Magdalena Salik, Piotr Firek, Dominika Urbańska-Galanciak
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Czy zostało jeszcze coś po AI?
Nie da się zapytać o świat przyszłości, technologie przyszłości i nie usłyszeć o sztucznej inteligencji. Czy zostało jeszcze choć odrobinę miejsca na inną technologię przyszłości?
Przemoc, Śmierć, Choroby psychiczne, Tematyka wykluczeń i dyskryminacji, Tematyka polityczna, Religia i wierzenia
13:00 - 13:50, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Magdalena Salik, Piotr Firek, Krystyna Chodorowska, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Co oferuje nam współczesność?
W dzisiejszym społeczeństwie mieszkają dwa wilki: jeden mówi, że koniec świata jest blisko i że czeka nas społeczna, polityczna, gospodarcza i cywilizacyjna apokalipsa, a drugi – że nigdy nie było tak dobrze, tak bezpiecznie, tak syto, tak kreatywnie i ciekawie. Kto wie, czy oba te - zażarcie się kłócące – wilki nie mają racji…? Trzeba to koniecznie przedyskutować z uważnymi obserwatorami rzeczywistości, jakimi są nasi paneliści.
10:00 - 10:50, sobota
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Magdalena Salik, Dominika Urbańska-Galanciak, Julianna
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Alignment w SI - paradygmat i nadzieje
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprowadza wiele szans i zagrożeń. Czy możemy się spodziewać, że inteligencja przewyższająca naszą będzie miała cele zbieżne z naszymi? Jakie kroki powinniśmy podjąć w tym celu już dziś?