
Marta Kładź-Kocot
literaturoznawczyni z nieco bezużytecznym doktoratem, nieuleczanie związana z pograniczami antropologii, tekstów i mitów. Autorka fantastyki, w tym powieści Daraena, nominowanej w 2023 roku do Nagrody im. Janusza Zajdla. Wredna redaktorzyca, pastwiąca się nad tekstami innych pisarzy. Nałogowo gada o książkach.
Program
16:00 - 16:50, piątek
Sala koncertowa (Centrum Kultury i Sztuki)
Aleksandra Klęczar, Marta Kładź-Kocot, Wiktoria Czyżycka, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Miś-Mysz
Archetypy postaci, miejsc, wydarzeń w mitologiach ludów indoeuropejskich
Każda historia ma gdzieś swój początek, kłębek, z którego rozwijamy opowieść. Podobno wszystkie historie już kiedyś opowiedziano - a jednak chcemy ich słuchać wciąż od nowa. Dlaczego? Oto pytanie, które warto zadać prawdziwym ekspertkom.
Religia i wierzenia
11:00 - 11:50, niedziela
Sala 215 (Centrum Kultury i Sztuki)
Aleksandra Klęczar, Łukasz Kucharczyk, Marta Kładź-Kocot, Anna "Chili" Traut-Seliga
Panel dyskusyjny
Blok Panelowy
Echa starożytnych światów we współczesnej kulturze
Aby gałęzie kultury wybujały wysoko i szeroko w przyszłość, musi być ona silnie zakorzeniona w przeszłości i czerpać z niej żywotne soki. Czy współczesna kultura pamięta o swoich korzeniach i pozwala im doprowadzać do najmłodszych listków życiodajne treści? A może już zupełnie zapomnieliśmy skąd przyszliśmy...?
17:00 - 17:50, piątek
Sala koncertowa (Centrum Kultury i Sztuki)
Marta Kładź-Kocot
Prelekcja/ wykład
Blok Miś-Mysz
Herezje o raju
Opowieść o raju przez wieki wpływała na ludzką wyobraźnię. Jakie opowieści narosły wokół biblijnego mitu o zakazanym owocu? Kim była Lilith, tajemnicza pierwsza żona biblijnego Adama? Dlaczego Celtowie płynęli na zachód, by odnaleźć rajskie wyspy, a w średniowieczu poszukiwano tajemniczej krainy Księdza Jana? I wreszcie - jak z motywem raju radzili sobie fantaści?
Treści o charakterze seksualnym, Religia i wierzenia
20:00 - 20:50, piątek
Sala 115 (Centrum Kultury i Sztuki)
Marta Kładź-Kocot
Prelekcja/ wykład
Blok Literacki
Wędrówki po zaświatach
Wyobrażenia krain zamieszkałych przez umarłych towarzysza ludzkości od zarania dziejów. W kulturze znajdziemy również wielu bohaterów, którzy z takich czy innych przyczyn zawędrowali w zaświaty. Spróbujemy im potowarzyszyć.
Śmierć, Religia i wierzenia